O lektorke

Mgr. Marta Dömöková

lektorka mindfulness a autorka blogu

Vyštudovaná učiteľka so špecializáciou na anglický jazyk a literatúru. Dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v oblasti zahraničných vzťahov, štátnej správy a miestnej samosprávy. V súčasnosti učiteľka angličtiny v súkromnej jazykovej škole a lektorka mindfulness.

Vzdelanie a skúsenosti v oblasti mindfulness

Absolvujem certifikovaný jeden a polročný lektorský tréning Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) na Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) v Berlíne.

Som absolventka 8-týždňového programu Mindfulness Based Stress Reduction (Mindful), 7-týždňového programu The Power of Awareness Training (Jack Kornfield and Tara Brach), 7-dňového meditačného ústrania (Present Mind School of Mindfulness) a ďalších vzdelávacích aktivít v tejto oblasti.

V rámci lektorského tréningu MBSR mám od roku 2018 potrebnú prax a skúsenosti s vedením meditácií a výučbou mindfulness techník s jednotlivcami aj v skupinách. 

Vzdelávala som sa aj v procesorientovanej psychológii so zameraním na telo vo vzťahoch, vnútornú autoritu ako navigáciu v živote a vedomé riešenie konfliktov. 

Prečo sa venujem mindfulness

Ako dieťa a tínedžerka som sa venovala bojovým umeniam, chodila som na karate, taekwondo a džudo. Odtiaľ zrejme vychádza aj môj záujem o východné učenia, najmä o budhizmus. Prvú meditáciu som absolvovala v šestnástich, keď som žila s rodičmi v Japonsku. 

S modernou sekulárnou podobou mindfulness (oddelenou od budhizmu) som sa zoznámila pred šiestimi rokmi, keď som mala problémy súvisiace s dlhodobým stresom a pracovným preťažením. Pomohli mi techniky mindfulness, vďaka ktorým som pokojnejšia aj v stresujúcich situáciách, mám kvalitnejší spánok, dokážem sa viac sústrediť, som zdravšia a pociťujem v živote viac radosti. 

Od roku 2009 sa venujem tiež joge, ktorá mi pomáha byť viac v kontakte so sebou. Preto som rada, že súčasťou programu MBSR sú cvičenia všímavého pohybu na základe jogy. 

Moje vlastné pozitívne skúsenosti s mindfulness viedli k môjmu rozhodnutiu venovať sa mindfulness aj profesionálne a pomáhať ľuďom byť viac v pohode a menej v strese.