Čo mi priniesla meditácia

24.02.2018

Foto: unsplash 

Odkedy pravidelne meditujem, pozorujem na sebe určité zmeny. Moja meditačná prax sa prehĺbila po tom, ako som absolvovala 8-týždňový kurz zvládania stresu pomocou všímavosti. 

Mindfulness-based stress reduction (MBSR)[1] je program zameraný na znižovanie stresu, ktorý vyvinul na konci sedemdesiatych rokov 20. storočia Jon Kabat-Zinn na lekárskej fakulte univerzity v Massachusetts. Cieľom programu je pomôcť ľuďom lepšie zvládať stresujúce podnety a rôzne prejavy dlhodobého stresu, ako je úzkosť, depresia a vyčerpanie. Využíva sa pritom meditácia všímavosti.

Čo mi priniesla pravidelná meditácia:

  1. Zlepšila sa mi kvalita spánku. Večer ľahšie zaspávam a ráno sa mi ľahšie vstáva. Dokonca mi stačí spať menej hodín.
  2. Viem sa lepšie sústrediť. Ešte prednedávnom som sa nevedela na niečo sústrediť, keď sa v mojom okolí niekto rozprával, alebo bola pustená televízia. Teraz mi to nerobí až taký problém.
  3. Som pokojnejšia. V situáciách, pri ktorých som predtým bývala v strese, som teraz často úplne kľudná. Keď ma aj niečo, alebo niekto rozhodí, oveľa rýchlejšie sa viem opäť upokojiť.
  4. Pociťujem viac radosti a mám väčšiu chuť do života. Musím povedať, že zároveň aj viac smútku a hnevu, ale to už je tak. Keď cítim viac, cítim viac zo všetkého :) Ale aspoň cítim, že žijem :)
  5. Naučila som sa ako pristupovať k emóciám a celkovo ako sa o seba lepšie starať. Viem lepšie oddychovať a v práci som výkonnejšia.

Postupne som zaradila mindfulness do bežných každodenných aktivít. Keď idem ráno do práce, cestou cez park spomalím, vnímam vzduch, vlastnú chôdzu, nebo, stromy, zvuky. Keď jem, všímam si ako jedlo vyzerá, akú má farbu, vôňu, ako chutí. Viac si tak viem jedlo vychutnať. Samozrejme nie je to tak stále, ale keď si spomeniem, že môžem spomaliť a vnímať naplno to, čo práve robím, je to úžasné.