Kúpanie - ponorte sa do svojich pocitov

19.07.2019

Kúpanie jednoznačne patrí k našim najobľúbenejším letným činnostiam. Akonáhle teplota prekročí 30 stupňov, väčšina z nás ani po ničom inom netúži. Či už ste pri mori, na miestnom kúpalisku alebo jazere, kúpanie je výborná príležitosť byť tu a teraz.

Keď ste pri vode, skúste na chvíľu naplno vnímať miesto, kde sa nachádzate. Pozerajte sa a uvedomujte si, čo vidíte. V blízkosti aj v diaľke. Doprajte si na to dostatok času.

Vnímajte tiež teplotu a kvalitu vzduchu. Je vzduch teplý, horúci, je suchý alebo vlhký? Aké vône alebo pachy vo vzduchu rozoznávate?

Započúvajte sa tiež do zvukov. Počujete jeden zvuk, dva alebo viac? Sú stále prítomné, alebo prichádzajú a odchádzajú?

Uvedomujte si počas niekoľkých nádychov a výdychov celé svoje telo a dotyk nôh so zemou.

Predtým než vojdete do vody, všimnite si, ako vyzerá. Akú má farbu, je priehľadná? Je jej hladina pokojná alebo rozvlnená? Keď do nej vchádzate, vnímajte akú má teplotu. Keď sa do nej ponoríte, aké pocity sa objavujú v tele? Sú s tým spojené aj nejaké emócie alebo myšlienky?

Toto je prax mindfulness v každodennom živote. Vnímať telesné pocity, emócie a myšlienky také, aké sú. Žiť život a uvedomovať si ho, jeden okamih za druhým. Z dlhodobého hľadiska takéto nenápadné cvičenia môžu pomôcť znížiť hladinu stresu a prispieť k lepšej koncentrácii, k väčšej životnej pohode a k láskavejšiemu prístupu k sebe aj k druhým.

Foto: Pexels