Meditácia milujúcej láskavosti

27.11.2018

Pestovanie láskyplného, priateľského prístupu k sebe a druhým prispieva k celkovému pocitu šťastia a pohody. Pri meditácii milujúcej láskavosti (loving kindness meditation, alebo metta) si hovoríme v duchu slová, ktoré prebúdzajú a podporujú láskavú stránku v nás.

Pohodlne sa posaďte, zavrite oči, uvoľnite telo. Dĺžka meditácie je 10 - 15 minút. Meditáciu začíname so zameraním na seba. V mysli si hovoríme nasledujúce vety.

Kiež som šťastná/ý.
Kiež som zdravá/ý.
Kiež som v bezpečí.
Kiež som pokojná/ý.

Predstavujte si pritom ako vás napĺňajú pocity lásky a šťastia. Možno bude pre vás jednoduchšie predstaviť si seba ako malé dieťa. Môžete použiť aj vlastné slová. Také, ktoré práve potrebujete počuť. Opakujte ich znova a znova, nechajte pocity prenikať do vášho tela a mysle.

Neskôr môžete meditáciu rozšíriť aj na iných. Vyberte si človeka, ktorého máte radi. Môžete si  predstaviť aj dieťa alebo domáce zvieratko. A opakujte tieto vety.

Kiež si šťastná/ý.
Kiež si zdravá/ý.
Kiež si v bezpečí.
Kiež si pokojná/ý.

Postupne môžete do meditácie zahŕňať ďalších ľudí. Predstavte si priateľov, ľudí z vášho okolia, susedov a kolegov. Môžete myslieť aj na zvieratá a všetky bytosti, na celý svet. Opakujte tie isté slová.

Napokon môžete zahrnúť aj ľudí, s ktorými ťažko vychádzate, dokonca aj nepriateľov. Aj im môžete priať, aby boli šťastní. To samozrejme vyžaduje určitú prax.

Táto meditácia sa vám môže niekedy zdať mechanická alebo zvláštna. Dokonca môže navodiť opačné pocity, ako podráždenosť alebo hnev. Ak sa tak stane, buďte k sebe trpezliví a láskaví. 

Meditácia milujúcej láskavosti sa dá praktizovať počas formálnej meditácie v sede alebo ľahu, ale aj kedykoľvek počas dňa. 

Zdroj: 

Jack Kornfield - Meditation On Lovingkindness

Jack Kornfield - Niet nad prítomnosť, Ikar, 2018

Foto: pexels