Meditácia počas cestovania vo verejnej doprave

14.06.2018

Vedeli ste, že keď sa veziete vo verejnej doprave, môžete pritom meditovať? Stačí si na chvíľu zavrieť oči alebo môžete ich nechať otvorené, a zamerať pozornosť na svoje telo, myšlienky a emócie.

Ak stojíte, vnímajte ako sa vám chodidlá dotýkajú podlahy, ako pracujú svaly na lýtkach a stehnách, ako nohy udržiavajú rovnováhu. Ak sedíte, všímajte si, ktoré časti tela sa dotýkajú sedadla a celkovo ako sa vám sedí. Preskúmajte mysľou svoje telo a všimnite si, či niekde cítite napätie. A jemne ho uvoľnite. Môžete si položiť otázku "Ako sa práve teraz cítim?". Všimnite si pocity v tele a emócie, bez hodnotenia, len uznajte že tu sú.

Potom zamerajte pozornosť na svoj dych. Vnímajte ako sa vám nadvihuje brucho alebo ako vám prúdi vzduch v nose. Aspoň počas troch nádychov a výdychov. Možno vás zaujme, čo cítite čuchovými zmyslami. Je to príjemné, nepríjemné alebo neutrálne? Započúvajte sa tiež do zvukov. Vnímajte aj pohyb dopravného prostriedku a ako naň reaguje vaše telo.

Na túto krátku meditáciu stačí 3 až 5 minút. Môžete takto užitočne stráviť čas v električke alebo autobuse. Pozor, túto meditáciu neskúšajte, keď šoférujete! 

Foto: pexels