Plnosť života s emóciami

24.08.2019

Foto: Adobe Stock

Dlhé roky som žila iba na polovicu. Cítila som iba "pozitívne" emócie. Ako je to možné? Neviem. Akosi som vytesnila všetky, ktoré boli nepríjemné, alebo ktoré nebolo vhodné ukazovať v spoločnosti.

Keď som cítila radosť, cítila som radosť. Ale smútok alebo hnev som takmer necítila. Keď som sa začala venovať mindfulness, bolo to obdobie, kedy som bývala veľmi často unavená. Začala som byť zvedavá na tú únavu. Čo to vlastne je? Áno, niekedy som bola naozaj unavená, pretože som veľa pracovala, málo spala a nevhodne sa stravovala. Ale niekedy únava prišla znenazdania. Vtedy som sa na chvíľu zastavila a skúmala so zvedavosťou, čo sa vo mne práve deje. Keď som dovolila prejaviť sa tomu, čo sa dialo, začala som pociťovať hnev. Inokedy to bol smútok. Takto som zistila, že môj častý pocit únavy nie je vždy len skutočná únava, ale môžu byť za ňu prezlečené neprejavené emócie. Potlačené emócie sa totiž môžu prejavovať rôznymi psychosomatickými problémami. Navyše, keď potláčame "negatívne emócie", často otupujeme vnímanie aj tých "pozitívnych". A nežijeme naplno.

Po absolvovaní mnohých seba-spoznávacích kurzov som zistila, že na emóciách, najmä na tých "negatívnych", nie je nič zlé. Každá emócia má svoju úlohu. Strach nás upozorňuje napríklad na možné nebezpečenstvo. Hnev môže znamenať, že niekto prekročil naše hranice. Smútok prichádza, keď o niekoho alebo o niečo prídeme, alebo keď nás niekto zraní. Zaujímavé tiež je, že každá emócia má mnoho odtieňov a môže byť prežívaná v rôznej intenzite. Hnev sa napríklad môže prejavovať ako mrzutosť, podráždenosť alebo zúrivosť. Radosť môžeme pociťovať ako zmyslový pôžitok, pohodu, či nadšenie.

Cítiť "negatívne" emócie naozaj nie je príjemné a máme prirodzený sklon sa im vyhýbať. Naopak, príjemné emócie chceme mať čo najviac a robíme všetko preto, aby sme si ich udržali. Vtip je v tom, že žiadna z emócií nie je stála. Je to ako s oblakmi na oblohe. Nie sú tam prilepené. Keď je zamračené, neostane to tak navždy. O nejaký čas oblaky odídu, objaví sa modrá obloha a vyjde slnko. Môžeme si to užívať. Takto to ale tiež nevydrží večne. Znova sa zamračí, možno sa spustí dážď, ale potom opäť zasvieti slnko. Počasie sa neustále mení. A podobne je to aj s emóciami a naším "vnútorným počasím".

Mindfulness nám pomáha uvedomovať si emócie. Vnímať, ako sa spúšťajú, ako ich pociťujeme a ako reagujeme. Učíme sa, ako k nim pristupovať vedomejším a zdravším spôsobom. Ako žiť plnší život s celou škálou emócií.

Autorka článku: Marta Dömöková