Všímavé behanie

13.05.2018

Mindfulness sa dá trénovať pri rôznych aktivitách. Výborné je spojiť cvičenie všímavosti s pohybom. Môžete byť všímaví pri jazde na bicykli, plávaní, alebo tancovaní.

Dnes si ukážeme jedno mindfulness cvičenie, ktoré môžete praktizovať počas behu. Keď ho pripojíte k svojmu pravidelnému behaniu, pomôže vám vybudovať si lepšiu koncentráciu a viac si samotný beh vychutnať.

Na začiatku si stanovte zámer, že budete počas behu všímaví. Najlepšie je robiť toto cvičenie pri pohodlnom tempe. Najskôr venujte pozornosť svojmu okoliu - aké je počasie? Je teplo alebo zima, svieti slnko, fúka vietor alebo prší? Všímajte si farby a tvary okolo seba. Vnímajte vône, počúvajte zvuky.

Z okolia preneste pozornosť aj na svoje telo. Ako sa dnes cítite? Je vaše telo napäté, alebo uvoľnené? Ste plní energie alebo unavení? Všímajte si držanie tela, pohyb rúk a nôh. Vnímajte jemný vánok alebo slnko na pokožke. Nechajte telo bežať prirodzene. Zamerajte svoju pozornosť na jednu nohu, ako dopadá na zem a potom na druhú. Môžete si pritom hovoriť "pravá - ľavá", "pravá - ľavá". Alebo môžete počítať kroky do 10, a potom odznova. Vyberte si, čo vám je sympatickejšie. Takýmto spôsobom pokračujte v behu.

Keď prídu dotieravé alebo neužitočné myšlienky, iba uznajte, že prišli a nechajte ich odísť. Vráťte sa k dotyku nôh so zemou a hovorte si "pravá - ľavá". Ak ste počítali kroky, pokračujte v ich počítaní. Ak vám myšlienky hovoria, že už nevládzete, položte si otázku, či sú pravdivé. Vnímajte svoje telo a prispôsobte beh svojej kondícii. Ak začnete pociťovať bolesť, spomaľte alebo zastavte. Ak pokračujete v behu, vždy sa opäť vracajte pozornosťou k dotyku nôh so zemou, ako k predmetu koncentrácie.

Keď dobeháte, doprajte si pár minút oddychu a vnímajte pocity v tele.

Zdroje: 

The New York Times - How to Be Mindful When Running

Mindful.org - 5 Simple Mindfulness Practices for Daily Life

Foto: pexels