Všímavé nakupovanie potravín

26.08.2018

Nakupovanie patrí medzi naše bežné činnosti, ktoré robíme akosi automaticky. Vieme zhruba, čo chceme, pridáme k tomu počas nákupu zopár vecí, na ktoré máme chuť alebo sú v zľave a ponáhľame sa k pokladni. Len nech to už máme za sebou.

Namiesto toho, aby sme nakupovanie brali ako ďalšiu nepríjemnú povinnosť, môžeme ho využiť ako cvičenie všímavosti a pristúpiť k nemu s otvorenosťou a zvedavosťou.

Obchod je miesto, kde sa dokáže naša pozornosť veľmi ľahko rozptýliť. Je plný farieb, chutí a vôní. Aby sme nepodľahli rôznym pokušeniam, najlepšie je urobiť si vopred zoznam vecí, ktoré potrebujeme kúpiť.

Ako sa blížite k obchodu, urobte dva alebo tri hlboké nádychy a výdychy. Uvedomte si tiež, ako sa práve cítite, či ste v strese, unavení, alebo hladní. Keď vojdete do obchodu, všímajte si, ako sa nohy dotýkajú zeme a ako beriete do ruky košík.

Vnímajte obchod všetkými zmyslami. Aké sú v ňom vône? Aké vidíte farby, tvary a postavy? Čo upútalo vašu pozornosť? Ako sa v obchode cítite?

Držte sa svojho zoznamu. V obchode sú veci obvykle usporiadané tak, aby nás hneď zaujali nové produkty a podnietil v nás túžbu nakupovať. Ak sa vaša myseľ rozuteká, vráťte sa k svojmu zoznamu a sústreďte sa na to, čo naozaj potrebujete kúpiť.

Ak chcete kúpiť niečo, čo nemáte na zozname, skúste si so zvedavosťou najskôr položiť tieto otázky: "Prečo to chcem?", "Skutočne to potrebujem?", "Je to zdravé?", "Musím to kúpiť teraz, alebo s tým môžem ešte počkať?"

Pri výbere potravín si môžete uvedomiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa do obchodu dostali. Ak ide o spracované výrobky, je dobré prečítať si ich zloženie a vybrať čo najzdravšiu možnosť za rozumnú cenu. Pozornosť môžete venovať aj tomu, ako sú potraviny zabalené a kupovať tie, ktoré nie sú v plastových obaloch.

Pri vedomom nakupovaní môžeme robiť lepšie a zdravšie voľby pre seba, svojich blízkych i pre našu planétu. A môžeme pri tom aj ušetriť. 

Zdroje: 

The New York Times - How to Be Mindful While Grocery Shopping

Psychology Today - Mindful Shopping

Mindful.org - Mindful Shopping