Všímavé pitie čaju

27.11.2018

V každodennom živote väčšinou fungujeme na "autopilota". To znamená, že vykonávame bežné činnosti, ako umývanie zubov či obliekanie sa  automaticky bez toho, aby sme si to uvedomovali. Dokonca zvykneme robiť viac vecí naraz. Pripravujeme si kávu, počúvame rádio a kontrolujeme pritom emaily.

Na jednej strane je to veľmi praktické, lebo takto vieme robiť veci rýchlo a bez zbytočného rozmýšľania. Na druhej strane sme pritom často mysľou niekde inde, zamyslení nad vecami, ktoré nás čakajú, alebo ktoré sú minulosťou. 

Pomocou všímavosti však môžeme vniesť viac bdelosti do každodenných aktivít. Príkladom môže byť príprava a pitie čaju:

Keď si idete pripraviť čaj, uvedomte si, ako stojíte. Vnímajte svoj dych - nádych a výdych. Potom zamerajte svoju pozornosť na to, ako beriete do ruky kanvicu a naberáte vodu. Uvedomte si moment, keď stlačíte tlačidlo na kanvici. Započúvajte sa do zvuku variacej sa, bublajúcej vody. Všimnite si vychádzajúcu paru. Vnímajte pohyb ruky s kanvicou pri zalievaní čaju.

Keď zoberiete do rúk pripravený čaj, všimnite si tvar a teplotu šálky. Akú má farbu čaj? Potom pomaly priblížte čaj k nosu. Ovoňajte ho. Následne šálku pomaly priložte k ústam. Pomaly si odpite, ale neprehĺtajte hneď. Nechajte si najskôr čaj chvíľu v ústach a skúmajte jeho chuť. Až potom prehltnite. Dajte si ďalší hlt, a potom ďalší.

Možno príde impulz začať robiť ďalšiu činnosť, alebo zistíte, že ste sa nad niečím zamysleli. Uvedomte si to a vráťte sa pozornosťou k pitiu čaju. Akoby nič iné v tej chvíli neexistovalo. Len vy a váš čaj. 

Foto: unsplash