Meditácia R.A.I.N. - ako pristupovať k náročným emóciám

26.02.2021

V živote zažívame rôzne situácie a prežívame pritom celú škálu pocitov a emócií - príjemných, nepríjemných a neutrálnych. Meditačné cvičenie R.A.I.N. prináša spôsob, ako pristupovať k náročný emóciám. 

V cvičení sa môžete zamerať na nepríjemné emócie, ktoré práve prežívate, alebo si spomenúť na situáciu, v ktorej ste nepríjemné emócie zažívali. Nemusí to byť nič veľké. Je lepšie, ak začnete s niečím, čo nie je veľmi silné alebo pre vás veľmi dôležité. Ide o to, skúsiť byť s tým, čo je, aj keď je to nepríjemné, aspoň na chvíľu, so zvedavosťou a otvorenosťou. Kedykoľvek si môžete dať pauzu a vrátiť sa k cvičeniu neskôr.

Skratka R.A.I.N. predstavuje štyri kroky cvičenia:

R - Recognize - uvedomovať si, čo práve teraz prežívate

Môžete preskúmať svoj život, aký je teraz, je niečo, čo vás práve trápi? Nejaká udalosť, vzťah, situácia? Je lepšie vybrať si niečo menej intenzívne, na stupnici od 1 do 10 niečo okolo dvojky. Ak ste si vybrali nejakú nepríjemnú situáciu, skúste vnímať, či sú prítomné nejaké emócie súvisiace s touto situáciou? Možno sa objavuje nepokoj, frustrácia, hnev, smútok alebo niečo iné.

A - Allow - dovoliť vášmu prežívaniu byť také aké je

Ak sa objavujú nejaké emócie, pocity, môžete si ich v mysli označiť slovom, napríklad "nepokoj", "hnev", "smútok"... Ak sa neobjavujú konkrétne emócie, skúste len vnímať ako sa práve teraz cítite. Aká je vnútorná nálada. Aké je vnútorné počasie. A môžete sa rozhodnúť, či s tým chcete chvíľu byť. Tak, ako to je. Bez snahy meniť to. Môžete si v duchu povedať "áno". "Môže to tu byť". "Môžem to cítiť."

I - Investigate - preskúmať to, čo práve prežívate

Ak chcete, môžete tieto emócie, alebo túto náladu jemne preskúmať. Možno sa prejavuje nejakými telesnými pocitmi. Ak áno, kde v tele to vnímate teraz najvýraznejšie? Ak vás to podporí, môžete si na toto miesto položiť ruku. A chvíľku s tým byť. Je to rovnaké, alebo sa pocit nejako mení?

N - Nurture - postarať sa o seba

A nakoniec si môžete položiť otázku, "je niečo, čo toto miesto práve potrebuje?" "Čo môžem tomuto miestu teraz dopriať?" "Ako sa oň môžem postarať?" Možno sú to nejaké slová, ktoré toto miesto potrebuje počuť a možno stačí len tak chvíľu byť. A vytvoriť priestor pre čokoľvek, čo tu práve teraz je.

Meditáciu pod názvom R.A.I.N. zaviedla Michele McDonald a spopularizovala ju Tara Brach. 

Nahrávku meditácie R.A.I.N. si môžete vypočuť tu: