Meditácia v chôdzi

17.02.2018

Jednoduchý spôsob, ako priviesť všímavú pozornosť do každodenného života, je cvičiť všímavú chôdzu. Meditácia v chôdzi znamená zámerne sa venovať zážitku samotnej chôdze.

Odporúča sa najskôr začať na kľudnom mieste, napríklad doma, alebo nerušene v prírode, kde môžete pomaly kráčať v jednom smere desať až tridsať krokov a potom naspäť.

Začnite tak, že pokojne stojíte a uvedomujete si svoje telo ako celok. Uvedomujte si, ako sa vaše chodidlá dotýkajú podlahy, ruky spočívajú voľne popri tele, alebo ako je vám to príjemné. Vnímajte okolie, kde stojíte, kde sa nachádzate. Po chvíli opäť zamerajte pozornosť na svoje telo, na svoje nohy.

Pomaly začnite kráčať, o niečo pomalšie ako ste zvyknutí. Zaregistrujte pritom popud, kedy sa vaše telo dáva do pohybu. Jedno chodidlo sa zdvíha zo zeme, posúva sa dopredu a váha tela sa presúva na druhé chodidlo. Prvé chodidlo sa dotýka zeme a váha tela sa opäť presúva. Uvedomujte si pocity v tele, prácu svalov, rovnováhu. Kráčajte pomaly a všímavo až na koniec trasy.

Pomaly sa otočte, zastavte sa, uvedomujte si impulz, kedy chcete urobiť prvý krok v smere naspäť. Uvedomujte si každý krok. Môžete experimentovať s rýchlosťou chôdze, môžete kráčať raz rýchlejšie, potom pomalšie. Ak sa vaša myseľ zatúla, jednoducho zaznamenajte, na čo v danej chvíli myslíte a zľahka priveďte vašu pozornosť naspäť k chôdzi. Kráčajte takto pomaly, všímavo aspoň 10 minút.

Toto cvičenie potom môžete praktizovať v určitej obmene podľa okolností kdekoľvek (bez toho, aby ste vzbudzovali zbytočnú pozornosť okolia), či už ste na ceste do práce, na vychádzke s dieťaťom, alebo venčíte psa. Môžete si jednoducho uvedomiť, že kráčate, spomaliť krok a vnímať svoje pocity a okolie.

Porozhliadajte sa okolo seba, všimnite si stromy, oblaky, oblohu. Započúvajte sa do zvukov vtákov. Cíťte vánok, chlad, či teplo.

Môžete sa naučiť vychutnávať si chôdzu namiesto obvyklého ponáhľania sa, plánovania, či myslenia na budúcnosť alebo minulosť, a týmto jednoduchým spôsobom môžete byť skutočne prítomní vo svojom živote.

Zdroj: Inšpirované meditáciami Jacka Kornfielda, Jon Kabat-Zinna a Thich Nhat Hanha.

Foto: Mindfulness na každý deň