Všímavé ráno

18.05.2018

Ako vyzerá vaše ráno? Vyskočíte z postele ako rybička, v dobrej nálade, so skvelým pocitom v tele a tešíte sa na celý deň, ktorý máte pred sebou? Ak áno, patríte k tým šťastnejším ľuďom. Ak nie, je to úplne bežné. Mnohí ľudia vstávajú ráno s bolesťou, unavení, alebo v zlej nálade.

Každé ráno je iné. Do každého svojho rána však môžeme vniesť trochu všímavosti a začať svoj deň tak, aby bol príjemnejší. Ako sa ráno naladíme, tak budeme do veľkej miery prežívať celý deň.

Môžete začať tým, že si ešte večer pred spaním nastavíte ako budík niečo jemné, napríklad príjemnú hudbu, zvuk zvonov, alebo spev vtákov. Niečo, čo vás nevytrhne v šoku práve z najlepšieho spánku. Skúste sa tiež vyhnúť tomu, aby vás budili ranné správy. Tie môžu prísť na rad neskôr.

Po zobudení, kým ste ešte v posteli, môžete chvíľu sledovať svoj dych, uvedomiť si, ako sa cíti vaše telo, ako vyzerá izba, aká je teplota vzduchu, aké zvuky počujete. Predtým, ako vstanete, sa môžete trochu rozhýbať - pokrúžiť zápästiami a členkami, ponaťahovať si telo.

Prvú hodinu po zobudení si skúste dopriať čas bez mobilu, tabletu, rádia či televízie.

Bežnú rannú rutinu môžete využiť ako meditáciu. Keď sa budete sprchovať, vnímajte ako dopadajú kvapky vody na vašu pokožku, ako vonia mydlo. Pri sušení si všímajte dotyk uteráku na tele. Pri čistení zubov zamerajte svoju pozornosť na pohyby ruky a chuť zubnej pasty. Pri káve alebo čaji si môžete vychutnávať každý okamih a príjemne sa naladiť do nového dňa.

Ak máte čas, môžete si dopriať malú rannú rozcvičku alebo meditáciu.

Keď sa budete obliekať, všímajte si farby a vzor oblečenia, uvedomte si, ako sa pri obliekaní cítite.

Ak pripravujete raňajky alebo desiatu pre deti a chystáte ich do školy, môžete využiť tieto momenty tiež ako prax všímavosti. Rovnako aj venčenie psa, pri ktorom môžete vnímať počasie, okolie, vône a zvuky.

Samozrejme, ráno treba aj trochu myslieť a plánovať, vtedy si len uvedomte, že premýšľate.

Cestu do práce, na zastávku MHD alebo k autu, môžete využiť ako meditáciu v chôdzi s tým, že pôjdete obvyklou rýchlosťou, len si budete viac všímať svoje okolie, pocity a myšlienky. Ak cestujete autom, môžete si počas červenej na semafore alebo v dopravnej zápche dopriať pauzu na to, aby ste sa spojili so svojim dychom, pocitmi v tele a emóciami. Ak máte chuť, môžete svoju cestu do práce využiť aj na meditáciu milujúcej láskavosti, ktorá vo vás podporí priateľský prístup k sebe a druhým, a prispeje k pocitu šťastia a pohody počas celého vášho dňa. 

Foto: pexels