Ako si skutočne užiť dovolenku

05.07.2018

Dovolenka nás priam vyzýva k tomu, aby sme boli všímaví, aby sme boli tu a teraz a aby sme si tento čas skutočne užili. Mindfulness alebo bdelá pozornosť počas dovolenky môže zintenzívniť náš pôžitok z nových zážitkov, zostriť naše zmysly a pomôcť nám dostať sa do stavu hlbšej relaxácie. To, čo si bežne popri mnohých povinnostiach počas roka nemôžeme vždy dopriať, môžeme si konečne dovoliť.

Či už trávite dovolenku pri mori, na horách, na poznávacom pobyte alebo na chalupe, môžete si vyskúšať niektoré z nasledujúcich tipov.

Pri príprave na dovolenku a počas balenia si môžete so zvedavosťou všímať svoje myšlienky a pocity. Môžete ich jemne v mysli označiť ako "plánovanie", "obavy", "radosť" a podobne. A nechať ich byť také, aké sú.

Cesta na miesto pobytu môže byť zábavná, ale aj únavná a stresujúca. Často je aj dosť dlhá, preto môžete časť cesty využiť na spojenie sa so sebou. Ak cestujete autom, môžete zakaždým, keď sa ocitnete v kolóne, na chvíľu sa tiež vnútorne zastaviť a uvedomiť si, ako sa práve máte. Čo cítite, čo vám beží hlavou. Môžete si dopriať zopár vedomých nádychov a výdychov. Ak cestujete autobusom, vlakom alebo lietadlom, môžete si urobiť krátku meditáciu v dopravnom prostriedku.

Keď sa dostanete na miesto pobytu, môžete naplno rozvinúť všetky svoje zmysly a vnímať čo vidíte, cítite a počujete. Zmena miesta prináša so sebou veľa nových podnetov. Počas dovolenky si môžete všímať a vychutnávať všetko, čo je príjemné. Podľa psychológa Ricka Hansona, keď si uvedomíme niečo pekné a vnímame to vedome 5 - 10 sekúnd, posilňuje to našu schopnosť oceňovať pozitívne veci v živote.

Ak ste na pláži, dovoľte si aspoň na chvíľu naplno si užívať pohľad na more, pozorovať oblaky, prírodu, počúvať zvuky vĺn, spev vtákov a pozorovať všetky vnemy z okolia. Môžete si uvedomiť, aký pocit vyvoláva dotyk slnečných lúčov alebo vánku na vašej pokožke, ako vonia vzduch. Keď ležíte, môžete vnímať, ako sa vaše telo dotýka zeme a uvoľniť sa. Môžete si tiež dopriať pomalú, všímavú prechádzku po pláži a cítiť pritom piesok pod nohami.

Ak ste na horách alebo v meste a veľa chodíte, môžete sa pritom občas venovať meditácii v chôdzi. Alebo jednoducho uvedomovať si, ako kladiete raz pravú a potom zase ľavú nohu na zem. 

Dovolenku si môžete doslova vychutnať. Ochutnávka miestnych špecialít je ideálnou príležitosťou na to, aby ste ako správni gurmáni vnímali, ako jedlo alebo nápoj vyzerá, vonia a chutí.

Môže sa stať, že sa vaša dovolenka nevyvíja podľa vašich predstáv, či už kvôli zlému počasiu, problémom s ubytovaním, zdravotným problémom, či vzťahom. Dovoľte si byť v takýchto chvíľach k sebe a svojim blízkym láskaví. Môžete si dopriať súcitnú pauzu. Podľa  výskumníčky v oblasti seba-súcitu Kristin Neff, stačí si uvedomiť, čo sa práve deje, že sa to stáva aj iným ľuďom a dopriať si, čo práve potrebujete. 

Počas roka stále niečo plánujeme, píšeme si zoznamy úloh, ktoré máme splniť a väčšinou fungujeme vo výkonnostnom režime. Preto je prospešné v rámci dovolenky dať si deň - dva bez plánovania a nasledovať skutočné potreby svojho tela a mysle. Niekto potrebuje viac oddychu a spánku a niekto zase viac pohybových aktivít alebo nových zážitkov.

Dovolenku môžete využiť aj na cvičenie alebo meditáciu, najmä ak na to nemáte inokedy čas. Môžete si tak vytvárať nový návyk, v ktorom môžete pokračovať aj po skončení dovolenky. Ak sa rozhodnete počas dovolenky meditovať, môžete na to použiť niektorú z mobilných aplikácií, alebo napríklad meditáciu všímavého dýchania. Najlepšie je venovať sa meditácii ráno po prebudení alebo večer. 

Ak sa dovolenka skĺbi s meditáciou alebo mindfulness, pozitívny efekt dovolenky môže pretrvať dlhší čas.  

Foto: pixabay, pexels